En helg med mycket gott för den mat- och dryckesintresserade
Låt helgen vid havet bli något alldeles extra. Under Gourmethelgen 6–8 februari har vi samlat allt gott i tre olika weekendpaket – från fredag till söndag, eller bara en natt om det passar bättre inkl. vintermarknad och mässa på lördagen. Oavsett vilket paket du väljer väntar en helg fylld av smaker, värme och upplevelser.
Välkommen till en vinterhelg fylld av goda stunder vid havskanten. Under Gourmethelgen 6–8 februari kan du välja mellan flera weekendpaket – från en natt till en komplett helg från fredag till söndag.
Fredagen inleds med champagneprovning och en vällagad 3-rätters middag som sätter tonen för en lyxig och avkopplande helg. På lördagen väntar vintermarknad, mat- och dryckesmässa och en festlig 4-rätters gourmetmiddag med utvalda viner. Oavsett vilket paket du väljer ingår övernattning, frukost och tillgång till Strandhuset med bastu, vinterbad och relax.
En helg på Almåsa betyder god mat, trevlig samvaro och upplevelser vid havet – perfekt för dig som vill unna dig något extra under vintermånaderna.
Det ultimata paketet för dig som vill ha allt — utan att välja bort något. Två kvällar, två middagar, två frukostar och en hel helg fylld av smakupplevelser, vintermarknad och avkoppling vid havet.
Fredagskvällen inleds med champagneprovning och 3-rätters middag. På lördagen väntar vintermarknad, mat- & dryckesmässa och en festlig 4-rätters gourmetmiddag med champagne och utvalda viner. Söndagen avslutas i lugn och ro med frukost och en lugn hemfärd.
Detta paket inkluderar:
Boka detta paket för maximal upplevelse och en vinterhelg du sent kommer glömma.
Starta helgen med lite extra lyx. På fredagen väntar en champagneprovning med utvalda champagnehus innan du slår dig ner till en njutningsfull 3-rätters middag från Almåsas kök. Efter en kväll vid havet sover du gott i våra sköna sängar och vaknar till vår fina frukostbuffé med hembakat bröd och och fri utsikt över fjärden.
På lördagen kan du besöka vintermarknaden och mat- och dryckesmässan. Lunch finns att köpa både inomhus och utomhus.
Detta paket inkluderar:
Perfekt för dig som vill få en smak av Gourmethelgen och landa i helgkänslan direkt.
Börja lördagen med vintermarknad på havsterrassen och fortsätt in i herrgården där mat- & dryckesmässan väntar. Strosa runt bland vinimportörer, även Nynäs Ångbryggeri är på plats och pratar öl. Vårt kök serverar utvalda delikatesser — provningskuponger ingår för dig som bokat paketet.
På kvällen serveras en 4-rätters middag med champagne och utvalda viner. Avsluta helgen med frukost vid havet på söndagsmorgonen.
Detta paket inkluderar:
Meny gourmethelg
Middag
Förrätt
Tartar på oxfilé från Sverige med wontonchips, mayo på sotad purjolök, svartpepparstekt rödbeta och yoghurtpulver
Varmrätt
Bakad skreitorsk från Norge med rökig smörsås, puré på rostad rotselleri, crust på karljohansvamp och svart vitlök, syrad fänkål och forellrom
Dessert
Körsbärspannacotta med mandelglass, italiensk maräng, rostad kokos och vaniljflarn
Lunch
På buffé
Salladsbuffé
Gulaschsoppa
Bakad torsk med spenat, zucchini, äpple, brynt smör, potatis och crème på äggula
På tallrik (barn och vegetariskt)
Barn som inte vill äta från buffén kan beställa:
Köttbullar, kokt potatis, gräddsås och lingon
Vegetariskt
Bakad rotselleri med spenat, zucchini, äpple, brynt smör, potatis och crème på äggula
Middag
Förrätt
Löjromstartelette med löjrom från Kalix
Förrätt
Gravad kammussla från Japan med sautérad grönkål, kålrabbi, musselbuljong, crème på schalottenlök och blomkål samt fermenterad äppeljuice
Varmrätt
Kolgrillad zabuton från Sverige med oxmärgssky, potatispuré med brynt smör, rostad palsternacka, picklad smålök, dragonolja och blåbär
Dessert
Variation på choklad med crème på havtorn och kallpressad rapsolja

Psst, du vet väl om att vi har ett Strandhus med både bastu, jacuzzi samt en mysig havsbastu. Boka en timme eller två precis vid havskanten. Tillägg läggs enkelt till när du bokar online. Ha det så mysigt!